Bezdotykowe mycie auta – czy jest bezpieczne?

Każdy posiadacz pojazdu, niezależnie od tego, czy auto jest nowe czy już wiele lat użytkowane chce, by nie tylko było sprawne technicznie, ale również prezentowało się doskonale pod względem wizualnym. W tym celu niezbędne jest regularne mycie auta. Tylko czy popularne w ostatnim czasie myjnie bezdotykowe rzeczywiście są bezpieczne dla pojazdu?

Czy bezdotykowe mycie auta jest bezpieczne?

Bezdotykowe mycie auta to rozwiązanie jak najbardziej bezpieczne, pod warunkiem jednak, że przebiega ono z zachowaniem kilku bardzo podstawowych zasad. Przede wszystkim warto zrobić rozeznanie wśród znajomych czy na formach internetowych odnośnie tego, która myjnia bezdotykowa oferuje wysokiej jakości usługi – niestety nie każda działa tak jak powinna, zatem warto udać się w miejsce sprawdzone i polecane. W przypadku wielu myjni dość duży problem stanowi zły dobór środków czyszczących, przez co nie rzadko na pojazdach pojawiają się nieestetyczne plamy czy zacieki.

Właściwa kolejność mycia

Decydując się na skorzystanie z bezdotykowej myjni, dla efektywniejszego czyszczenia pojazdu warto zapoznać się z zasadami jej funkcjonowania. Nie jest to specjalnie wymagające zadanie, bowiem zdecydowana większość bezdotykowych myjni funkcjonuje niemal na takich samych zasadach. Mycie powinno być przeprowadzane w oparciu o następujące etapy:
– płukanie, najlepiej przy zastosowaniu demineralizowanej wody (to pozwoli zminimalizować ryzyko nieestetycznych zacieków na karoserii). Wstępne płukanie pozwala na oczyszczenie auta z wszelkich znajdujących się na nim zanieczyszczeń;
opryskiwanie felg – ten program należy stosować jedynie w przypadku tych felg, które nie zostały pokryte ceramiczną powłoką;
– mycie główne, które najlepiej rozpocząć od maski i przedniej szyby, a skończyć na bokach samochodu. W związku z tym, że w programie woda leci po dość dużym ciśnieniem należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od auta (idealna wynosi około 50 cm);
– płukanie – po umyciu pojazdu należy bardzo dokładnie spłukać z niego pozostałości po detergentach. Warto także skorzystać z dostępnej funkcji nabłyszczania z osuszaniem.

Wady i zalety bezdotykowych myjni

Bez wątpienia jedną z zalet myjni bezdotykowych są stosunkowo niewielkie koszty i stosunkowo szybkie wyczyszczenie karoserii pojazdu. Bezdotykowe myjnie są bezpiecznie i pozwalają na dokładne wyczyszczenia pojazdu, pod warunkiem jednak, że znamy zasady bezpiecznego korzystania z nich.
Jeśli chodzi o wady, to w przypadku myjni bezdotykowych, między innymi ze względu na wysokie ciśnienie wody, istnieje ryzyko uszkodzenia auta, w przypadku osób, które nie wiedzą jak się z tego typu myjnią obchodzić.