Bimatoprost i jego przypadkowa rola w zwiększaniu objętości rzęs

Niewiele leków cieszy się tak dużą popularnością w pielęgnacji rzęs co bimatoprost. Jest to substancja wykorzystywana dawniej w walce z niektórymi chorobami oczu. Dziś stosuje się ją również w kosmetyce, jako sprawdzony środek zwiększający objętość rzęs.

Duże ciśnienie, czy duże rzęsy?

Bimatoprost jest lekiem, który powszechnie stosuje się np. przy objawach zaćmy. Jego zadaniem jest częściowe obniżenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jeszcze do niedawna preparat ten był powszechnie wykorzystywany tylko i wyłącznie w tym celu. Dopiero z początkiem XXI wieku zauważono, że substancja ta nie tylko poprawia komfort widzenia, ale też poprawia kondycję rzęs. Nic więc dziwnego, że rzęsy objętościowe stały się pojęciem bardzo często utożsamianym z bimatoprostem. Na marginesie warto dodać, że substancja ta stała się podstawowym składnikiem czynnym wielu różnych preparatów na wydłużenie rzęs.

Dlaczego rzęsy objętościowe stają się faktem?

Na pozór zwiększenie objętości rzęs nie ma nic wspólnego z ciśnieniem panującym wewnątrz gałki ocznej. W rzeczywistości za obydwa „objawy” odpowiedzialny jest ten sam bimatoprost. Trzeba jednak pamiętać, że rzęsy objętościowe są raczej przypadkową reakcją na działanie preparatu. Ot, okazało się, że osoby chore na zaćmę, mogą mieć z biegiem czasu nieco dłuższe rzęsy… Zależność ta wzięła się stąd, że bimatoprost znacznie wydłużał cykl życia włosa. To z kolei oznaczało, że preparat ten w naturalny sposób doprowadza do zwiększenia jego długości. Nie jest bowiem tajemnicą, że życie włosa jest podzielone na kilka faz, z których tylko jedna jest odpowiedzialna za jego wzrost.

Czy to wszystko jest bezpieczne?

Co ważne, bimatoprost jest preparatem całkowicie bezpiecznym dla człowieka. Jedyne przypadki prowadzące do wystąpienia działań niepożądanych, wynikały raczej z nadwrażliwości na działanie tegoż specyfiku. Poważnym problemem prowadzącym do wielu reakcji zapalnych było też np. nieodpowiednie stosowanie preparatów do pielęgnacji rzęs. Zetknięcie się bimatoprostu z powierzchnią gałki ocznej może doprowadzić do wielu reakcji zapalnych, a nawet do poważnych reperkusji zdrowotnych. Na szczęście jego działanie można znacznie ograniczyć poprzez przemycie oka za pomocą ciepłej, czystej wody.

Reasumując, rzęsy objętościowe to nie zawsze skutek naturalnych procesów zachodzących w organizmie. To często skutek działania niektórych leków, takich jak np. wspomniany bimatoprost. Przypadkowy wpływ tej substancji na wzrost włosa, był jedną z największych niespodzianek.