Doradztwo podatkowe dla przedsiębiorców – kiedy warto korzystać?

Każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, czy też osoba prawna musi zmagać się z różnorodnymi podatkami, które są nierozłącznym elementem prowadzenia firmy. Ze względu na obowiązek znajomości wciąż zmieniających się uregulowań prawnych, wielu przedsiębiorców ma poważne problemy z prawidłowym uregulowaniem obowiązkowych świadczeń pieniężnych.

Doradca podatkowy — w czym może pomóc?

Z oferty doradcy podatkowego skorzystać może każdy przedsiębiorca niezależnie od skali prowadzonej działalności gospodarczej. Osoba specjalizująca się w doradztwie podatkowym może wspomóc przedsiębiorcę m.in. w takich kwestiach jak:

– prowadzenie ewidencji do celów podatkowych,
– przygotowywanie deklaracji oraz zeznań podatkowych,
– udzielanie porad, konsultacji i opinii w obszarze zeznań i deklaracji podatkowych, czy też w ogólnym obszarze zobowiązań podatkowych,
– reprezentowanie przedsiębiorcy przed niektórymi organami państwowymi.

Warto podkreślić, że doradztwo podatkowe dla przedsiębiorstw to nie jedyny obszar, w którym pomóc może tego rodzaju specjalista. W zależności od wykształcenia i doświadczenia doradcy można również liczyć m.in. na pomoc w zdobywaniu funduszy z UE. Niektórzy doradcy zajmują się również takimi kwestiami jak audyt w firmie w zakresie księgowości oraz zarządzania finansami. Jaki ma to wpływ na przedsiębiorstwo?

Oznacza to, że skorzystanie z oferty doradcy to doskonały sposób nie tylko na regulowanie zobowiązań pieniężnych zgodnie z prawem, ale również na skuteczną optymalizację podatkową w firmie oraz na zwiększenie efektywności funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Tak więc z pomocy ze strony profesjonalnego doradcy może skorzystać każdy przedsiębiorca chcący poprawić efektywność w firmie.

Wybór odpowiedniego doradcy podatkowego

Należy mieć na uwadze, że zgodnie z polskim prawem zawód doradcy podatkowego może wykonywać stosunkowo szeroka grupa osób. Dlatego warto upewnić się, czy oferta ze strony doradcy podatkowego w pełni pokrywa się z potrzebami firmy. Różnorodnych usług w obszarze doradztwa podatkowego w Polsce udzielać mogą nie tylko zwykłe osoby fizyczne, ale również przedstawiciele zawodów prawniczych.

Mowa oczywiście o adwokatach oraz o radcach prawnych. Tego rodzaju pomoc świadczyć mogą także biegli rewidenci. Warto także podkreślić, że z oferty radcy podatkowego skorzystać mogą także osoby fizyczne. Koniec końców błędne rozliczenie się, nawet z tak podstawowych zobowiązań, jak podatek dochodowy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi oraz karnymi.