Jak bezpiecznie ułożyć płytki? Oto, na co warto zwrócić uwagę

Układanie płytek to sztuka, która wymaga cierpliwości, doświadczenia i przemyślenia każdego, nawet najmniejszego aspektu. Zakup płytek, a następnie dobór odpowiedniego sprzętu i techniki, to kwestie decydujące o ich poprawnym i bezpiecznym ułożeniu.

Zakup i planowanie

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek prace związane z układaniem płytek, należy dokładnie przekonać się, czy na taki wydatek inwestora stać. Łączny koszt realizowanych w ten sposób prac można bardzo łatwo obliczyć. Wystarczy, że weźmie się pod uwagę koszt kafelek w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy, a następnie policzy się łączne pole powierzchni, które trzeba tymi płytkami wyłożyć. Kafelki Struker Porcelanico mają różne wymiary, a to oznacza, że ich pojedyncze opakowanie może pokryć określoną część metra. W związku z tym, że jest to najczęściej około 1.1 – 1.3 metra, trzeba przy obliczaniu łącznego zużycia płytek brać pod uwagę pewne straty i odpady. W niektórych przypadkach ich wartość może osiągnąć nawet 10 – 15 procent!

Transport płytek

Nie wszyscy inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, jak ciężkim przedmiotem są płytki i kafelki. Owszem, kafelki Struker Porcelanico może i nie są zbyt masywne, ale do wyłożenia powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, potrzeba nawet setkę płytek. To z kolei oznacza konieczność przetransportowania nawet 200 – 300 kilogramów dodatkowego ciężaru. Nie jest tajemnicą, że nie każdy pojazd jest w stanie to znieść. Trzeba bowiem pamiętać, że nadmierne obciążenie tylnej osi może doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet pęknięcia. Czasami warto taki transport zlecić firmie zewnętrznej.

Gdzie ułożyć płytki?

Układanie płytek wymaga odpowiedniego planowania i to również na szczeblu realizatorskim. Trzeba bowiem pamiętać, że nie wszystkie płytki sprawdzą się na określonym terenie. Jeśli chodzi o wytrzymałość, to kafelki Struker Porcelanico wyróżniają się dość dużą twardością i odpornością na ścieranie. Co ważne, są to płytki wyróżniające się dużą tolerancją na bardzo niskie temperatury. Wszystkie te parametry warto brać pod uwagę wówczas, gdy szuka się płytek odpowiednich dla określonego miejsca. W tym przypadku mowa o kafelkach, które doskonale sprawdzą się jako np. wykończenie powierzchni znajdującej się na zewnątrz domu.

Reasumując, zakup określonych kafelek to nie tylko wyzwanie technologiczne, ale też w pewnym sensie matematyczne i logistyczne. Nie można też zapominać o parametrach samych płytek, jak i substancji wykorzystanej do ich montażu. Na cóż bowiem przydadzą się płytki mrozoodporne, skoro zaprawa nie będzie odporna na ujemne temperatury?