Jak dobierać drukarki etykiet?

W handlu hurtowym czy detalicznym, wszelkiego rodzaju etykiety stosowane są w znaczących ilościach. W związku z tym przedsiębiorstwa, które się tym zajmują sięgają po drukarki etykiet, które by pracowały efektywnie muszą być sprawne i wydajne. Tylko na co należy zwracać uwagę w pierwszej kolejności wybierając tego typu urządzenia?

Jak wybrać dobrą drukarkę do etykiet?

Wybierając drukarkę do etykiet należy mieć na względzie przede wszystkim jej parametry użytkowe, które bezpośrednio przełożą się nie tylko na efektywność pracy urządzenia, ale także i na jakość wykonywanych wydruków. Wszystkie drukarki do etykiet, dostępne obecnie na rynku można podzielić na dwa typy:
– drukarki do etykiet termiczne, wykonujące wyłącznie wydruki w kolorze czarnym (specjalna głowica pod wpływem temperatury zaczernia papier). W tym przypadku ze względu na specyficzne działanie urządzenia niezbędne jest zastosowanie specjalnego rodzaju papieru (który jest nieco droższy od tego klasycznego). Drukarka termiczna to najlepsze rozwiązanie do wydruków etykiet o stosunkowo krótkim okresie użyteczności;
– drukarki do etykiet termotransferowe przeznaczone są do wykonywania kolorowych wydruków. W tym przypadku bez większych przeszkód można stosować zwyczajny papier do drukarek. W tym przypadku wydruk będzie zdecydowanie trwalszy niż w przypadku wydruków wykonywanych przy pomocy termicznych drukarek do etykiet.

Parametry drukarek do etykiet

W przypadku drukarek do etykiet przy wyborze konkretnego modelu urządzenia należy kierować się przede wszystkim jego parametrami. Przede wszystkim należy mieć na względzie wydajność urządzeń. Warto bowiem wiedzieć, że nie wykorzystują one w swoim działaniu żadnych tuszów czy tonerów. Szczególnie ważne jest to w przypadku drukarek termotransferowych – tu przed zakupem należy sprawdzić długość taśmy barwiącej. Ważna jest także rozdzielczość urządzenia – to ważny parametr, bowiem to właśnie jego wartość decyduje o jakości wykonywanego wydruku. Im jest ona większa, tym lepszy będzie wydruk (przy większych wartościach możliwe jest przeniesienie większej ilości elementów na 1 mm powierzchni papieru, przez co wydruk będzie dokładniejszy). Drukarki do etykiet dostępne są także w wersji stacjonarnej oraz przenośnej. Ta pierwsza pozwala na szybsze wykonanie znacznie większej ilości wydruków, druga natomiast jest niezwykle wygodna w zastosowaniu, jednak ma jeden znaczący mankament – przy jej pomocy można drukować dość ograniczone szerokości etykiet. Przez to nie w każdej działalności będą użyteczne.