Projekt ogrodu – dlaczego warto zlecić profesjonalistom?

 

Stworzenie jedynego, niepowtarzalnego i przy tym funkcjonalnego ogrodu jest bardzo trudnym zadaniem, wymagającym sporo fachowej wiedzy. Z tego względu lepiej jest zlecić je profesjonaliście, dla którego projektowanie ogrodów jest czynnością codzienną, na której zna się doskonale.

Jak zaplanować powierzchnię?

Zarówno w przypadku małych jak i ogromnych powierzchni ogrodu pojawia się problem, jak odpowiednio rozplanować poszczególne jego elementy. Gdy zielone tereny przy domu nie są duże, pojawia się pytanie, jak odpowiednio zaplanować strefy z roślinnością i te związane z wypoczynkiem i rekreacją tak, aby współgrały ze sobą i tworzyły spójną całość.

Choć to może się wydawać abstrakcyjne, również w przypadku dużych ogrodów pojawia się problem ich odpowiedniego rozplanowania. To, ile miejsca zostanie przeznaczone pod roślinność, a ile – na wypoczynek (aktywny lub bardziej bierny) jest jedną z najbardziej podstawowych kwestii. O ile w małych ogrodach zaburzenie tej proporcji może nieść za sobą spore konsekwencje (na przykład zbyt małą powierzchnię pod wypoczynek), to w przypadku dużych ogrodów problem jest nieco innego rodzaju. Dotyczy on między innymi tego, w jaki sposób najlepiej rozplanować poszczególne elementy ogrodu, a także – któremu poświęcić ile przestrzeni.

Odpowiedni dobór roślin

Nawet najbardziej zafascynowany roślinami ogrodowymi amator nie stworzy tak funkcjonalnego i pięknego ogrodu, jak profesjonalista. Każdy krzew czy kwiat posiada swe indywidualne preferencje związane z lokalizacją, w której go umieścimy. Sadząc roślinę w miejscu, które nie odpowiada jej potrzebom sprawimy, że nie będzie prezentować się tak pięknie, jak by mogła.

Dlatego też każdy profesjonalista, planując ogród, najpierw sprawdzi stopień oświetlenia konkretnego miejsca, dowie się, ile wody znajduje się w danym miejscu gdy panuje susza, a ile – gdy spadną obfite deszcze. Będzie pamiętać, by nie posadzić obok siebie gatunków, które się nie lubią, a także – stworzy kompozycje, które przykują uwagę każdego.

Wizualizacja ogrodu – aby mieć pewność

Przede wszystkim – nawet najlepszy w teorii plan w praktyce – może okazać się zupełnie nietrafiony. Profesjonalna osoba zajmująca się planowaniem ogrodów jest w stanie przedstawić komputerową wersję projektu tak, że możemy dokładnie wyobrazić sobie całość.

Dzięki temu możliwe jest uniknięcie nieporozumień, a także zupełnie błędnych wyobrażeń, które mogą pojawić się, gdy cały plan na zagospodarowanie ogrodu istnieje jedynie w głowie, bez odpowiedniego przelania go na papier czy do programu komputerowego.