Założenie swojego salonu kosmetycznego. O czym należy pamiętać?

 

Prowadzenie własnej firmy to wielkie marzenie wielu osób. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję o otwarciu własnego salonu kosmetycznego musimy dokładnie przemyśleć kilka aspektów. Po pierwsze zastanówmy się, czy to jest właściwy krok w naszym życiu zawodowym. Prowadząc własną firmę sami jesteśmy sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Z drugiej strony musimy być przygotowani na ciążka pracę po godzinach, dodatkowo czekają nas nie raz ciężkie przeprawy w różnych urzędach.

Po drugie warto przemyśleć jaki profil działalności wybierzemy. Czy skoncentrujemy się na specjalizacji czy będziemy prowadzić działalność ogólną. Od tego zależy, w jakie wyposażenie kosmetyczne będziemy musiały zainwestować. Z drugiej strony większa liczba zabiegów, to także większa liczba potencjalnych klientek. A więc i szansa na lepsze zyski.

Wiele pań zapomina, że nawet najlepszy sprzęt kosmetyczny to nie wszystko. Musimy też zainwestować w odpowiednią reklamę. Bez niej będzie nam bardzo trudno pozyskać jakiekolwiek klientki. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy w tej branży.

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie działalności gospodarczej zastanówmy się w jakim miejscu chcemy otworzyć nasz biznes. Pod uwagę musimy wziąć kilka istotnych czynników:
– wysokość czynszu,
– dostępność do parkingu
– czy w budynku jest winda, jeśli decydujemy się na wynajem lokalu na piętrze,
– potencjalna konkurencja.

Oczywiście fakt, że w naszym mieście istnieje już kilka salonów kosmetycznych nie oznacza, że nasz biznes jest z góry skazany na porażkę. Jednak ogromnym błędem jest jednak otwieranie salonu dosłownie w pobliżu na przykład dwóch innych.

Czy do otwarcia salonu kosmetycznego potrzebne jest poświadczenie swoich umiejętności?

Wbrew pozorom polskie prawo w żaden sposób nie reguluje tej kwestii. Oznacza to, że każdy może otworzyć salon kosmetyczny. Jednak certyfikaty ukończenia szkoleń sprawdzają, że w oczach potencjalnych klientek wyglądamy zdecydowanie bardziej wiarygodnie. Mają one pewność, że w czasie zabiegów są bezpieczne. A jego efekty będą zgodne z oczekiwaniami.

Podsumowując własny salon kosmetyczny może być miejscem w którym spełniają się nasze zawodowe marzenia. Jednak trzeba się przygotować na zdecydowanie więcej pracy. Oprócz wykonywania zabiegów kosmetycznych musimy zająć się wieloma innymi kwestiami. Administracją, zakupami potrzebnych materiałów, księgowością czy nadzorem nad pracownikami. Własna firma daje nam większą elastyczność jednak w rozrachunku będziemy pracować zdecydowanie intensywniej niż na etacie. Zwłaszcza jeśli uda nam się odnieść sukces…