Łazienka dla niepełnosprawnych – jak ją zaprojektować, by była funkcjonalna i bezpieczna?

Łazienka dla niepełnosprawnych wymaga armatury sanitarnej, która spełnia potrzeby osób z ograniczeniami ruchowymi. Dzięki temu będą czuły się w łazience komfortowo i bezpiecznie. O czym należy pamiętać projektując łazienkę przyjazną dla osób niepełnosprawnych i starszych?

Strefa wc

Łazienka dla niepełnosprawnych musi być dobrze zaprojektowana. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest zachowanie takich odległości między poszczególnymi sanitariatami, które umożliwią wygodny dostęp do każdego z nich.

Koniecznie trzeba pamiętać, że miska wc nie powinna być zawieszona na standardowej wysokości. Idealna wysokość to 45 – 50 cm od podłogi. Jest to wysokość na jakiej znajduje się siedzisko wózka inwalidzkiego.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem są boczne uchwyty, które umożliwią przejście z wózka na sedes.

W łazienkach dla niepełnosprawnych sprawdzają się miski sedesowe, które mają funkcję bidetu oraz osuszania. Zapewnia to dodatkowy komfort osobie korzystającej.

Wygodna kąpiel

Funkcjonalna łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w natrysk, do którego znacznie łatwiej wejść niż do wanny.

Kabina prysznicowa powinna mieć zlikwidowane progi i podjazdy. Koniecznie należy pamiętać, by zachowany był odpowiedni spadek oraz odpływ liniowy, które umożliwią bezproblemowe usuwanie wody.

Ważne, by łazienka dla niepełnosprawnych była wykończona płytkami antypoślizgowymi, które są niezbędnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo.

Nie każdy w łazience chce mieć natrysk. Dotyczy to również osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. W takiej sytuacji warto skoncentrować się na wannach, które wyposażone są w drzwi. Do tego przyda się również siedzisko. Świetnym rozwiązaniem będzie siedzisko mobilne, które można ustawić tam, gdzie jest wygodnie. Należy pamiętać, by siedzisko było wyposażone w nakładki antypoślizgowe.

Kolejnym elementem, zapewniającym bezpieczeństwo osobie niepełnosprawnej, jest uchwyt przymocowany do ściany. To dzięki niemu osoba o ograniczonych możliwościach ruchowych będzie mogła bezpiecznie wstać.

Umywalka – jak powinna być zamontowana?

Należy pamiętać, że osoba niepełnosprawna powinna mieć umywalkę zamontowaną na wysokości od 60 do 80 cm nad podłogą. Jest to idealna wysokość dla osoby, która siedzi na wózku.

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w baterię na fotokomórkę lub na dłuższym wysięgniku. Dzięki temu odkręcenie lub zakręcenie wody nie będzie stanowiło problemu. Warto również zadbać, by lustro było również na wysięgniku lub uchylne.