Czym jest laserowy paintball i czym się różni od klasycznego?

 

Paintball pod różnymi postaciami cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Oprócz jednak tradycyjnego, klasycznego paintballa, coraz częściej wybierana jest jego wersja laserowa. Czym ona jest, a także jakie są pomiędzy tymi dwiema wersjami różnice?

Czym jest laserowy paintball?

Każdy doskonale wie, jak wygląda tradycyjny paintball. W ręce dostaje się specjalny marker, wypełniony nabojami z farbą, a także ochraniacze na różne części ciała. Poprzez strzelanie w przeciwnika pokrywa się go farbą zawartą w wystrzeliwanych kulkach.
Jak jednak wygląda wersja laserowa? Paintball laserowy, czy też inaczej mówiąc laser tag, jest diametralnie różny od wersji klasycznej, choć założenia posiada dokładnie te same. Tak samo chodzi o trafienie przeciwnika i tym samym wyeliminowanie go z gry, co oznacza wygranie z nim. W paintballu laserowym każdy z graczy otrzymuje pistolet, który jednak nie strzela farbą, lecz komunikuje się z drugim elementem zestawu, czyli specjalną kamizelką, którą zakłada każdy gracz i która wykrywa trafienia z pistoletu.

Czy laserowy paintball różni się od klasycznej wersji?

Czym zatem różnią się pomiędzy sobą te dwie gry? Jak wczesnej było wspominane, założenia są identyczne, czyli gra polega na trafieniu w przeciwnika podczas rozgrywanej na przygotowanej wcześniej przestrzeni i tym samym doprowadzeniu gry do zwycięstwa. W przypadku klasycznego paintballa trafia się kulkami z farbą, natomiast w laser tag, promieniem światła. Jak więc widać, jest to diametralna różnica, ponieważ kulki z farbą nie tylko są o wiele bardziej niebezpieczne oraz po prostu bolesne, lecz również pozostawić mogą niezmywalne ślady farby na ubraniach. W przypadku paintballa laserowe żadnego takiego ryzyka nie ma. Dodatkowo sam marker w przypadku klasycznej wersji jest dość ciężki, co utrudnia grę nieco młodszym graczom. W przypadku wersji laserowej broń nie tylko jest o wiele bezpieczniejsza, lecz również znacznie lżejsza, dzięki czemu w rozgrywce mogą brać udział nawet najmłodsi.
Nie da się ukryć, że różnica tkwi także w samym miejscu, gdzie gra się odbywa. Paintball klasyczny realizowany jest często na stylizowanych na miejsca wojny placach, natomiast laserowa wersja to znacznie bardziej futurystyczne lokacje, często w bardzo dużym stopniu przyciemniane, co dodatkowo wpływa na budowanie atrakcyjnego formatu rozgrywki.

Podsumowanie

Choć obie te gry są bardzo do siebie podobne, to jednak różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza. Już na pierwszy rzut oka widać, że klasyczny paintball adresowany jest do nieco starszego odbiorcy, co jednak nie znaczny, że w paintballu laserowym starsi gracze będą się nudzić. Wręcz przeciwnie.